• اردیبهشت 27, 1402
  • ادمین
  • 0

اگر بخواهیم در مورد اهمیت و لزوم استفاده از الک قهوه صحبت کنیم تنها کافی است بدانید که در تمام مسابقات قهوه که در بین باریستاها برگزار می شود همه برای یک دست شدن قهوه خود از آن استفاده می کنند.

اندازه آسیاب یک دست و ثابت یکی از موارد کلیدی است که حتی استخراج قهوه شما را تضمین می کند. و شاید از این موضوع آگاه نباشید که حتی بهترین آسیاب نیز بی عیب و نقص نیست و قهوه آسیاب شده همیشه حاوی ذرات بسیار ریز یا خیلی درشت می شود که شما قادر به حذف آنها نمی باشید.

این زمانی است که لزوم استفاده از وسیله ای به نام الک قهوه (Coffee Sifting) مشخص می شود که آسیاب های خیلی ریز یا خیلی درشت را از هم جدا کند و یک آسیاب یک دست برای دم کردن قهوه شما جدا کند.

خیلی از افراد بر این باورند که استفاده از الک قهوه و یک دست کردن آسیاب فقط برای کافی شاپ ها و باریستاها لازم است، اما دقیقا باید این سوال را از شما باید بپرسیم که دوست دارید قهوه ای که می نوشیدن ایده آل و حرفه ای باشد یا خیر؟؟

وقتی شما به نوشیدنی خود اهمیت می دهید باید به تمام جنبه های آن دقت کنید، وقتی شما بهترین دانه قهوه را انتخاب می کنید، به درستی رست می دهید، با دقت آسیاب و می کنید و در مای مناسب و ایده آل دم می کنید پس چرا نباید کار خود را تکمیل کنید و با استفاده از یک الک قهوه و با یک دست شدن آسیابتان کار خود را تکمیل نکنید!

جالب است بدانید که در سال 2017 وقتی از استفان هوستان قهرمان باریستاهای جهان سوال کردند که رمز موفقیتش چیست نام الک قهوه کِرو Kruve sifter را برد، پس به طور قطع می توان از اهمیت این کار با خبر شد.

وقتی شما دانه های قهوه خود را آسیاب می کنید و در زمان دم کردن اجازه می دهید که قهوه شما استخراج شود، اگر آسیاب شما خیلی ریز و خیلی درشت مخلوط باشد نتوانید به درستی در مورد زمان بندی خود تصمیم گیری کنید.

همانطور که می دانید فقط آسیاب قهوه درشت باشد به مدت زمان بیشتری نیاز دارید برای استخراج در غیر این صورت قهوه شما بی رمق و آبکی خواهد شد، برعکس این اتفاق نیز رایج است و اگر آسیاب شما خیلی ریز باشد و زمان دم شدن قهوه شما طولانی شود میزان استخراج زیاد شده و قهوه شما طعم تلخی به خود می گیرد.

پس برای ایجاد تسلط بر روی قهوه آسیاب شده خود نیاز دارید که یک قهوه یک دست شده در اختیار داشته باشید تا بتوانید با تنظیم زمان دم کشیدن یک قهوه و استخراج مناسب برای آن داشته باشید تا بتوانید طعم و مزه دلخواه خود را بدست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *